Staff

 

    
Mr S Leahey
Principal
 Mrs C Lindars
Head of College
Inspiration Academy
Mr L Muhammad
Head of College
UTC
Mr N Arnould
Assistant Head of College
Inspiration Academy
       Mrs H Sandhu
Assistant Head of College
UTC

Directors of Learning

Mr J Wright – Director of Apprenticeships
Ms S Rekhi – Director of Learning – Computer Science
Mr R Nash – Director of Learning – Engineering
Miss S Dickinson – Director of Learning – English & IBCP Coordinator
Miss K Shchedrova – Director of Learning – English
Dr S Von Der Goltz – Director of Learning – Mathematics
Mr M Orsborne – Director of Learning – Science

Coordinators of Learning

Miss J McFarlane – Coordinator of Design & Technology and Teacher of Design & Technology
Mr A Ogunrekun – Coordinator of IT Apprenticeship and Teacher of Computer Science
Mr Van Heerden –  Coordinator of STEM & Teacher of Maths
Miss R Warner – Coordinator of Post 16 and Teacher of Engineering
Mr S Zaidi – Coordinator of Computer Science
Mr B Young – Coordinator of PE and Teacher of PE

Business

Mr K Hurrell – Business Manager

Finance

Mr D Allsop – Finance Manager
Miss M Ayoola – Finance Assistant

IT

Mr J Walter – Senior Network Support Manager
Mr C Callaghan– IT Technician

Main Office

Mrs H Dempsey – Office Manager
Ms S Gappa – Receptionist/Administrator
Mrs K Fox – Administrator
Mrs J Clements – Receptionist
Ms J Gordon – KS4 & KS5 Admissions

Data and Examinations

Mrs Usher – Examinations Officer
Mr A Miller – Data Officer

SEND Team

Mr G McCormack – SENCO
Mrs McDonnell – Assistant SENCO
Mrs K Daniels – Assistant SENCO

Site Team

Mr S Connolly – Site Manager
Mr K Clout – Caretaker
Mr L Bull – Lettings Facilitator
Mrs D Greensmith – Lettings Facilitator

Pastoral Support

Mr K Nutter – Student Services Manager
Mrs S West – Student Services Manager
Mrs A Wilton – Pastoral Support Coordinator
Mrs V Narwan – Attendance Officer

Learning Mentors

Ms S Hayes – Learning Mentor
Miss J Finch – Learning Mentor

Computer Science

Mr N Khan – Teacher of Computer Science
Mr J Lawani – Teacher of Computer Science
Mr A Ogunrekun – Teacher of Computer Science
Mrs S Reki – Teacher of Computer Science
Mr S Zaidi – Teacher of Computer Science

Engineering and Technology

Mr R Nash – Teacher of Design, Technology & Engineering
Mr S Bortone – Teacher of Design, Technology & Engineering
Mr P Gittings – Teacher of Design, Technology & Engineering
Miss S Donnelly – Teacher of Art Design & Technology
Miss A Davis  –Teacher of Art Design & Technology

English

Mr M Brown – Teacher of English
Miss S Dickinson – Teacher of English
Mrs S Glover – Teacher of English
Mrs L Hughes – Teacher of English
Miss K Shchedrova – Teacher of English
Mr J Snook – Teacher of MFL

Humanities

Mr B Blyth – Teacher of Humanities
Miss D Chapman – Teacher of Humanities
Mr J Snook – Teacher of Humanities

Mathematics

Mr E Elakkad – Teacher of Mathematics
Mr Y Elmessiri  – Teacher of Mathematics
Mr J Lilley – Teacher of Mathematics
Mr Van Heerden –  Teacher of Maths
Dr S Von Der Goltz  – Teacher of Mathematics
Mr M Zia – Teacher of Mathematics

PE

Mr A Baldock – Teacher of PE
Miss D Chapman – Teacher of PE
Mr G McCormack – Teacher of PE
Mr B Young –  Teacher of PE

Science

Mr G Criveanu – Teacher of Science
Mrs H Lings – Teacher of Science
Mr M Orsborne – Teacher of Science
Miss S Sadrai – Teacher of Science

Technicians

Mr T Britton – STEM Technician
Mr E Featherstone – STEM Technician
Mrs S Perumbadi– STEM Technician

Cover Supervisors/Teaching Support

Mr P Cutler – Cover Supervisor
Ms S Tomkins – Cover Supervisor
Mr N Kane – Cover Supervisor